O nas

TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

W roku 1982 w wyniku połączenia kilku kościelnych grup wokalnych powstał niemal stuosobowy ogólnopolski chór młodzieżowy. Założycielem formacji i jej pierwszym dyrygentem był Janusz Sierla. Ekspresja chóru, towarzyszące mu instrumentarium i charakter wykonywanych utworów były w tamtych czasach czymś nowym, wręcz kontrowersyjnym, przełamującym polskie stereotypy dotyczące muzyki chrześcijańskiej.

Przez lata zmieniał się skład i formuła zespołu, przez szeregi chóru przewinęło się prawie pół tysiąca osób. Formacja zyskała wielkie grono słuchaczy i niemało naśladowców. Obecnie z repertuaru TGD korzysta wiele grup muzycznych, a "tegiedowe" psalmy są śpiewane na spotkaniach wspólnot chrześcijańskich w całym kraju.

Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel. Nie jest jednak próbą kopiowania muzyki afroamerykańskiej ale wynikiem łączenia róznych inspiracji i poszukiwania własnego stylu. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta - Piotra Nazaruka.

TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co "ubraną w dźwięki" modlitwą. Jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie.

 

SKŁAD 

ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY

Jonasz Stępień – gitara

Mirosław Stępień – gitara basowa

Sebastian Urban – perkusja

Konrad Kuchciak – instrumenty klawiszowe 

gościnnie:

Paweł Zarecki – instrumenty klawiszowe

Maciej Kociński - saksofony

 

CHÓR (projekt Kolędy Świata 3)

Maciej Bugalski

Ewelina Gawell

Angelika Anozie-Jakubowska

Magdalena Kuchciak

Marta Ławska-Zawadzka

Natalia Majewska

Michał Mielczarek

Kamil Milczarek

Żaneta Mróz

Emilia Nazaruk

Estera Szczypuła-Sipiora

Anna Świątczak

Agnieszka Urbaniak

Krzysztof Wojciechowski

Monika Wydrzyńska

 

Piotr Nazaruk - dyrygent

Filip Wojnar - manager

Kamil Milczarek -tour manager

Sylwia Wojnar - asystentka managera

Miłosz Sapieha - realizator MON

Patrycjusz Zastawny - realizator MON

Remigiusz Białas - realizator FOH

Bogdan Olechnowicz - duszpasterz